کشف روش احتمالی برای کنترل پیشرفت آلزایمر

کشف روش احتمالی برای کنترل پیشرفت آلزایمر

یک مطالعه جدید نشان داده است اگر بتوانیم از دست رفتن فرآیندی به نام "ویرایش RNA " را در مغز متوقف کنیم ، ممکن است بتوانیم پیشرفت بیماری آلزایمر و سایر اختلالات سیناپسی را کند کنیم.

ویرایش RNA یک فرایند ژنتیکی است که پروتئین های ضروری در محل ارتباط بین سلول های عصبی (سیناپس) در مغز را تغییر میدهد. ویرایش RNA در مغز مبتلایان به آلزایمر ، نامنظم انجام می شود؛ اما اینکه علت اصلی بیماری است یا خیر، مشخص نیست.

در این مطالعه، تیمی از مرکز تحقیقات عصب شناسی و پزشکی دانشگاه فناوری سیدنی، این فرآیند نامنظم را در مغز موش ها شبیه سازی کرده و کشف کردند که این فرآیند همانطور که در آلزایمر رخ می دهد، منجر به از بین رفتن سیناپس ها می شود.

پروفسور Bryce Vissel نویسنده ی ارشد این تحقیق می گوید:«این یافته ها می تواند پایه گذار روش جدیدی برای درمان نهایی بیماری آلزایمر باشد. درک مکانیسم هایی که منجر به از بین رفتن سیناپس ها می شود، برای شناخت چگونگی از دست دادن حافظه در بیماران مبتلا به آالزایمر و چگونگی جلوگیری از وقوع این امر ضروری است. بسیاری از دانشمندان معتقدند که آلزایمر بر اثر ساخت ماده ای به نام آمیلوئید در مغز ایجاد می شود. به همین جهت ، آن ها مطالعات خود را بر روی حذف آمیلوئید متمرکز کرده اند. با این حال، اتفاق اصلی در واقع از بین رفتن اتصالات بین سلول های عصبی یا همان سیناپس ها است که برای ایجاد حافظه ضروری است. تحقیقات ما بسیار مهم است زیرا ما مکانیزمی را یافته ایم كه می تواند منجر به از بین رفتن سیناپس ها در بیماری آلزایمر شود. »

دکتر Gary Morris، از اعضا این تیم تحقیقاتی اظهار داشته است که:« چون سیناپس ها برای یادگیری مهم هستند از بین رفتن این سیناپس ها منجر به از دست دادن حافظه می شود. مطالعات ما نشان می دهد كه اگر بتوانیم بر " از دست رفتن ویرایش RNA در مغز" غلبه كنیم، ممكن است بتوانیم پیشرفت بیماری را کند كنیم.»

پروفسور ویسل می گوید:«قدم بعدی برای گروه ما این است که ببینیم با حفظ ویرایش RNA در مغز در زمان آلزایمر، می توانیم سیناپس ها و عملکرد حافظه را در بیماری آلزایمر نجات دهیم یا خیر. با توجه به نتایج اخیر می توانیم خوشبین باشیم که این روش در نهایت می تواند یک رویکرد بسیار مفید برای حل معضل آلزایمر و احتمالا سایر بیماری های تحلیل برنده ی عصبی مانند پارکینسون باشد.»

منتشر شده در:

28 فوریه 2020   https://www.news-medical.net