استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری های عصبی

استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری های عصبی

دانشمندان در درک چگونگی شکل گیری سیستم عصبی کنترل کننده دستگاه گوارش (دستگاه عصبی آنتریک از بخش های دستگاه عصبی خودمختار است) به موفقیت هایی دست یافته اند که می تواند زمینه ساز درمان های جدید بیماری های تخریب عصبی مانند پارکینسون باشد.

یافته های جدید، زمینه را برای استفاده از سلول های بنیادی برای درک و درمان طیف وسیعی از بیماری های مرتبط با سیستم عصبی آنتریک (در دیواره های مری، معده، روده های کوچک و بزرگ ، پانکراس و کیسه صفرا قرار دارد.) را فراهم می کند.

محققان دانشگاه Sheffield و کالج دانشگاه London (UCL) مرحله ای اساسی در شکل گیری سیستم عصبی آنتریک را با استفاده از سلول های بنیادی پرتوان مشخص کردند که می تواند هر نوع سلولی را در بدن تولید کند و قادر به تولید نورون های این سیستم عصبی در آزمایشگاه بودند.

سیستم عصبی آنتریک دارای چیزی حدود 400-600 میلیون عصب است و برای عملکردهای روزمره مانند هضم، جذب مایعات و ارتباط با سیستم ایمنی بسیار مهم است.

نقص در سیستم عصبی آنتریک اغلب با اختلالات گوارشی تهدید کننده زندگی مانند بیماری هیرشپرونگ مرتبط است، در این بیماری اعصاب سیستم آنتریک از بین رفته است. تحقیقات در حال انجام نیز حاکی از آن است که بیماری پارکینسون قبل از رسیدن به مغز در سیستم عصبی آنتریک آغاز می شود.

دکتر Anestis Tsakiridis از مرکز مرکز زیست شناسی سلول های بنیادی دانشگاه شفیلد می گوید:« یافته های ما امید تازه ای را برای استفاده از سلول های بنیادی برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها ایجاد کرده است. ما در حال حاضر قصد داریم با استفاده از این یافته ها اساس توسعه رویکردهای مبتنی بر سلول های بنیادی برای درمان و مدل سازی بیماری های ناشی از اختلال عملکرد سیستم عصبی روده را ایجاد کنیم.»

دکتر Tom Frith از دیگر محققین این گروه می گوید:« این نتایج اولین قدم اساسی در تولید سلول ها در آزمایشگاه است که ممکن است روزی برای کمک به درمان بیماران استفاده شود.»

منتشر شده در:

28 آگوست 2020 https://www.news-medical.net