میزان خطر کروناویروس جدید چقدر است؟

میزان خطر کروناویروس جدید چقدر است؟

در تاریخ 6 فوریه خبرگزاری ها خبری را مبتنی بر مرگ یک پزشک چینی بر اثر ابتلا به nCoV-2019 منتشر کردند که بازخورهای فراوانی داشت. این پزشک که Li Wenliang نام دارد در اولین روزهای شیوع این بیماری، خطر این بیماری را به همکاران خود گوشزد کرده بود.

پس از گزارش های متناقض درباره وضعیت وی در رسانه های ایالتی چین، مرگ وی توسط بیمارستان ووهان که در آن مشغول به کار بوده و تحت معالجه قرار گرفته بود ، تأیید شد. دکتر لی 34 ساله، در ماه دسامبر در مرکز شیوع بیماری مشغول به کار بود که متوجه شد هفت نفر آلوده به ویروسی دارای علائمی مشابه با سارس، در بیمارستان محل کارش قرنطینه شده اند. وی در 30 دسامبر در یک گروه چت به پزشکان همکار خود در مورد شیوع این بیماری هشدار می دهد و پوشیدن لباس محافظ برای جلوگیری از انتشار عفونت را توصیه می کند. چهار روز بعد ماموران امنیتی وی را به اتهام انتشار اخبار دروغین و مختل کردن نظم اجتماعی احضار کرده و با هشدار به وی خواستار انتشار نامه ای برای باز پس گیری اظهاراتش می شوند.

این در حالی است که تنها دو روز (8 فوریه) پس از مرگ این پزشک چینی آمار مبتلایان به این ویروس به 34.915 نفر رسیده است که حال 6.106 نفر از آنها وخیم گزارش شده است. همچنین آمار مرگ و میر در اثر ابتلا به این ویروس به 724 نفر و تعداد بهبودیافته گان به 2.085 نفر رسیده است.

این آمار برای افراد این سوال را ایجاد می کند که این ویروس واقعاً چقدر خطرناک است؟؟

برای پاسخ به این سوال و به منظور ارزیابی میزان خطر ناشی از این ویروس سه پارامتر وجود دارد:

میزان انتقال (Ro): تعداد افرادی که به طور میانگین توسط یک فرد مبتلا، آلوده می شوند.

نرخ مرگ میر: (CFR): درصد مواردی که به مرگ منجر می شود.

پاسخ به سوال: آیا امکان انتقال بدون علامت (در دوره ی کمون) وجود دارد؟

ویروس nCoV-2019 چقدر مسری است (Ro)؟

میزان قابلیت انتقال ویروس یا سرعت گسترش بیماری توسط میزان باروری آن نشان داده می شود، که نشان دهنده میانگین تعداد افرادی است که از یک فرد آلوده به این بیماری مبتلا می شوند. جدیدترین مطالعه نشان می دهد که Ro تقریبا برابر 4/08 است. این عدد به صورت قابل ملاحظه ای بالاتر از تخمین WHO (در تاریخ 23 ژانویه) که مقداری بین 4/1 و 5/2 بود، می باشد. براساس این اعداد، به طور متوسط هر مورد از Novel Coronavirus 3 تا 4 مورد جدید ایجاد می کند. شیوع بیماری با نرخ باروری زیر 1 به تدریج از بین می رود. برای فهم بهتر این عدد و به جهت مقایسه، Ro برای آنفولانزای معمول 1/3 و برای سارس 2 است.

 

میزان مرگ و میر یا CFR چقدر است؟

در کنفرانس مطبوعاتی WHO که در 29 ژانویه سال 2020 برگزار شد، نرخ مرگ و میر کروناویروس در حدود 2٪ تخمین زده شده است. با این حال بدون اینکه تعداد دقیق افراد آلوده را بدانیم، خیلی زود است که بتوانیم درصد مرگ و میر تعیین کنیم؛ میزان اولیه برای درصد مرگ و میر 3٪ برآورد شده بود. اپیدمیولوژیست ها معتقدند میزان کشندگی می تواند تغییر کند زیرا ویروس می تواند جهش یابد. میزان کشندگی در همه گیری سارس حدود 10 درصد و برای مرس 34 درصد بوده است.

دوره ی کمون ویروس چه مدت طول می کشد؟

علائم nCoV-2019 ممکن است حداقل 2 تا 14 روز پس از آلودگیی با ویروس ظاهر شود. تحقیقات نشان می دهد که در این دوره با وجود این که فرد آلوده هیچ علائمی را نشان نمی دهد اما می تواند افراد دیگر را آلوده کند.

سن و شرایط سلامت افراد آلوده شده:

افراد در هر سنی می توانند توسط ویروس جدید (nCoV-2019) آلوده شوند. اما به نظر میرسد افراد مسن و یا با شرایط سلامت خاص (مانند آسم ، دیابت ، بیماری های قلبی) نسبت به ابتلا به بیماری ویروس به شدت آسیب پذیرتر باشند. به گفته کمیسیون بهداشت ملی چین (NHC)، حدود 80٪ از کسانی که فوت کردند بالای 60 سال سن داشتند و 75٪ از آنها دارای بیماری های زمینه ای مانند بیماری های قلبی عروقی و دیابت بودند.

 

منتشر شده در:

6 فوریه 2020 در www.bbc.com

8 فوریه 2020 در https://www.worldometers.info/coronavirus