تشخیص چگونگی تحریک تشکیل تومور توسط ناهنجاری های ژنتیکی با مطالعات ژنومی

تشخیص چگونگی تحریک تشکیل تومور توسط ناهنجاری های ژنتیکی با مطالعات ژنومی

مشخص شده است که وقتی یک ژن دچار جهش می شود، می تواند با تحریک رشد و تکثیر غیر طبیعی سلول باعث ایجاد تومور می شود. با این حال مکانیسم دقیق نحوه وقوع این پدیده هنوز ناشناخته است. در حال حاضر به لطف تیمی از محققان دارای 750 وابستگی سازمانی مختلف از چهار قاره، بزرگترین مطالعه ژنومی جهان، چگونگی تحریک ایجاد تومور را توسط تغییرات ژنتیکی و جهش ها مورد بررسی قرار داده است. این مطالعه علل ژنتیکی سرطان که به درک سرطان کمک را می کند مشخص می سازد. این محققان ژنوم كامل بیش از 2600 نمونه را توالی یابی كردند كه طی این بررسی 38 نوع سرطان مختلف شناسایی گردید.

پروژه تحلیل "Pan-Cancer" کل ژنوم (PCAWG) بیش از 1300 محقق در سراسر جهان را برای توالی یابی ژنوم ها دور هم جمع کرده كه منجر به اكتشافات جدیدی شده است.

در اصل مطالعات قبلی به دلیل ساده تر و مقرون به صرفه تر بودن فقط DNA رمزگذار پروتئین های مرتبط با اگزوم (بخشی از ژنوم حاوی اگزون ها) را مورد مطالعه قرار داده اند كه طی این کار تقریباً 1٪ به تعداد ژنوم های توموری مورد بررسی اضافه شده است. با این حال ، میانبرها تغییرات زیادی را به وجود آورده اند که ممکن است باعث ایجاد سرطان شود.

این تیم در حدود 705 جهش را شناسایی کرد که بارها و بارها در ژنوم های سرطانی اتفاق می افتند و اظهار داشتند که این ها محرک های اساسی برای رشد تومور هستند. از بین این جهش ها حدود 100 عدد از آن ها خارج از نواحی کد کننده پروتئین در ژنوم قرار گرفته اند. به طور خلاصه، این تیم دریافت که ژنوم های سرطانی به طور متوسط ​​حدود چهار تا پنج جهش دارند که رشد سلول های سرطانی را تحریک می کنند. علاوه بر این نشان داده شد که در حدود 5 درصد موارد هیچ کدام از جهش های این چنینی وجود ندارد. به ازای فقط 67 درصد از توالی اگزوم، حداقل یک جهش محرک در حدود 95 درصد کل نمونه های توموری وجود دارد که نشان دهنده این است که بیشتر بیماران سرطانی را می توان با دارو یا درمانی که پروتئین خاص ساخته شده توسط ژن محرک را هدف قرار می دهد تحت درمان قرار داد.

ردیابی تکامل جهش ها نیز انجام گردید که نشان داد که جهش های اولیه اغلب طی چندین سال قبل از شناسایی سرطان ها اتفاق می افتد. اگر جهش های ژنتیکی زود تشخیص داده شوند، افراد بیشتری از طریق درمان اولیه زنده می مانند و با سرطان مقابله می کنند.

مطالعه جدید روشی نوین برای تشخیص زودهنگام سرطان و درمان مورد نیاز و مناسب برای انواع سرطان ها را ارائه می دهد. همچنین این مطالعه به پزشکان کمک می کند تا دلایل سرطان را درک کنند که موجب می گردد وسیله ای برای به کارگیری راهکارهای پیشگیری و کمک به توسعه روش های جدید برای تشخیص و درمان سرطان فراهم آید.

این پروژه اکتشاف بین المللی فوق العاده ای در مورد ژنوم های سرطانی است که به بهبود درک حیاتی سرطان کمک می کند. در نهایت، این امر به دانشمندان در درک چگونگی شکل گیری سرطان نیز کمک می کند و در تدوین درمان ها و روش های درمانی جدید سرطان یاری می رساند.

سرطان در سراسر جهان میلیون ها نفر را می کشد و پس از بیماری های قلبی و عروقی دومین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است که سالانه بیش از 8 میلیون نفر را از بین می برد. پیش‌بینی می‌شود که شیوع و بروز سرطان در دهه‌های آینده بیش از 50 درصد افزایش یابد .

در انگلستان هر دو دقیقه یک فرد مبتلا به سرطان تشخیص داده می شود. سالانه 363000 مورد جدید سرطان تخمین زده می شود که منجر به سالانه بیش از 165000 مرگ و میر در این کشور می گردد.

در ایالات متحده چهار مورد از کشنده ترین سرطان ها شامل سرطان ریه، سرطان کولورکتال، سرطان پستان و سرطان پروستات است. سرطان ریه عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در این کشور است که 228.820 مورد جدید و 135.729 مرگ و میر برای سال 2020 پیش بینی شده است.

 

منشر شده در 6 فوریه 2020   www.news-medical.net