خواب کافی با تقویت و بهبود سیستم ایمنی بدن خطر COVID 19 را کاهش می دهد

خواب کافی با تقویت و بهبود سیستم ایمنی بدن خطر COVID 19 را کاهش می دهد

دکتر Nurul Yaqeen Mohd Esa متخصص تنفس و پزشک عمومی در مرکز پزشکی Sunway Velocity می گوید:«تحقیقات ثابت کرده است که یک فرد بالغ حداقل به هفت ساعت خواب نیاز دارد تا سلامت خود را حفظ کند و کمبود خواب می تواند سیستم ایمنی ما را تضعیف کند. همچنین مطالعات نشان داده اند که بین 30 تا 40 درصد از بزرگسالان خواب کافی ندارند ، و همچنین دانشی در مورد میزان خوابیدن ندارند.»

وی افزود:« بسیاری از پزشکان و کادر درمان که در چین به دلیل عفونت COVID 19 جان خود را از دست داده اند به علت فشار کاری بالا دچار کمبود خواب بوده اند.»

اگرچه میزان خواب مهم است، جنبه های دیگر خواب نیز در سلامتی و بهزیستی فرد نقش دارد. این پزشک معتقد است افراد باید یک برنامه خواب منظم شامل ساعت خوابیدن و بیدار شدن منظم در تمامی روزهای هفته، داشته باشند. همچنین ورزش قبل از خواب ضمن بالا بردن کیفیت خواب می تواند مزایای دیگری نیز برای سلامت افراد داشته باشد.

برای داشتن یک خواب خوب و با کیفیت حداقل از دو ساعت قبل از خواب به صفحه نمایش گوشی های هوشمند، رایانه یا تلویزیون نگاه نکنید زیرا چراغ آبی موجود در صفحه نمایش باعث می شود توانایی خواب شما در زمان مورد نظر به تأخیر بیفتد. افرادی که مدت طولانی است که در خوابیدن مشکل دارند تا حدی که این امر در عملکرد روزانه آنها اختلال ایجاد می کند، باید با متخصصان مربوطه خود در مورد درمان های موجود گفتگو کنند.

دکتر نورول می گوید:« حفظ دمای مناسب در اتاق خواب و رعایت رژیم غذایی مناسب، از جمله پرهیز از نوشیدنی های کافئین دار ساعات انتهایی روز باعث بهبود الگوهای خواب می شود. اگر الکل مصرف می کنید، از مصرف آن بکاهید زیرا ثابت شده است که مصرف زیاد الکل با عوارض جانبی مرتبط با سیستم ایمنی مانند حساسیت به ذات الریه مرتبط است.»

این پزشک توصیه می کند ضمن اتخاذ یک رژیم غذایی مناسب و متعادل در میوه ها و سبزیجات که می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند از کشیدن سیگار پرهیز کنید. به گفته وی، سیگار کشیدن تقریباً به تمام اعضای بدن آسیب می رساند و باعث بروز بسیاری از بیماری ها و به طور کلی افت کیفیت سلامتی در بین افراد سیگاری می شود.

دکتر نورول میگوید:« ویروس COVID 19 به طور عمده به دستگاه تنفسی و ریه های ما حمله میکند. سیگاری بودن باعث ضعف بیشتر ریه ها می شود از این رو خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.»

وی در انتها نسبت به استفاده از داروهای بدون نسخه برای درمان علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا هشدار داد، زیرا برخی از این محصولات حاوی ترکیباتی هستند که می توانند باعث بی خوابی در شب یا خواب آلودگی در طول روز شوند.

منتشر شده در: 21 فوریه 2020 https://www.nst.com.my