سی­تی­اسکن قفسه سینه موثرترین روش تشخیص عفونت COVID19

سی­تی­اسکن قفسه سینه موثرترین روش تشخیص عفونت COVID19

با شیوع اپیدمیک کروناویروس (COVID-19) در چین و سایر کشورهای جهان، دانشمندان به دنبال روش های جدید برای تشخیص کارآمدتر و دقیق تر این بیماری هستند. مطالعه جدیدی که در فوریه سال 2020 در مجله Radiology منتشر شد، حاکی از آن است که انجام سی تی اسکن قفسه سینه سرعت تشخیص را افزایش می دهد و از آزمایش تشخیصی RT-PCR که در حال حاضر استفاده می شود بهتر است. محققان استفاده از CT قفسه سینه را برای غربالگری بیماران علامتدار در عفونت COVID-19 به جای RT-PCR توصیه می کنند.

این مطالعه از شش ژانویه سال 2020 در ووهان چین انجام شد و تست RT-PCR و CT بیش از 1000 بیمار مشکوک به عفونت COVID-19 را بررسی کرد. نتایج هر دو آزمایش از بانک اطلاعاتی الکترونیکی یک بیمارستان واحد در چین استخراج شد. تست RT-PCR چندگانه در روز نمونه گیری و تا 3 روز پس از آن به عنوان آزمایش تشخیصی مورد بحث بود. آزمایش های مکرر پس از این تاریخ برای بررسی تبدیل نتیجه منفی به مثبت یا مثبت به منفی انجام می شد. این روال برای CTاسکن نیز اجرا شد. و برای ارزیابی تغییرات فعالیت بیماری در طول زمان از اسکن های متوالی استفاده شد.

در استفاده از RT-PCR تست حدود 60٪ از بیماران مثبت بود که این عدد در استفاده از CTاسکن 88٪ بود. از این 60٪ در 97٪ موارد میتوان بیماری را تنها با استفاده از CT سینه تشخیص داد. علاوه بر این، هنگامی که آزمایش RT-PCR منفی است، CTاسکن مثبت قفسه سینه امکان انتخاب حدود 300 بیمار دیگر که احتمال ابتلا به آنها وجود داشت را ممکن کرد، تنها 33٪ از این افراد فکر می کردند که دارای عفونت COVID-19 هستند. در میان بیمارانی که تستRT-PCR منفی داشتند، 75٪ از یافته های CT قفسه سینه نشان دهنده عفونت COVID-19 بود.

درمجموع ، حدود 900 بیمار مبتلا که CT مثبت بودند میانگین سنی 60 سال داشتند. در بیش از 300 مورد از آن ها CT مثبت در قفسه سینه داشتند اما تست RT-PCR منفی را نشان می داد. از این بیماران ، 83٪ مشخصه ی علائم ریه را نشان دادند.

محققان نشان دادند هنگامی که بیماران به دلیل آزمایش منفی اولیه، چندین آزمایش RT-PCR داشتند، حدود 5 روز طول می کشد تا نتایج RT-PCR از منفی به مثبت تغییر کند. در دوسوم بیماران، تغییرات CT قفسه سینه قبل از تبدیل RT-PCR بود ، با 93٪ علائم تصویربرداری معمولی یا قبل یا همزمان با نتیجه RT-PCR مثبت نشان داده شده است.

نتایج این تحقیق نشان داد CTاسکن قفسه سینه نسبت به نتایج اولیه RT-PCR حساسیت بالاتری برای تشخیص عفونت COVID-19 دارد. تقریباً تمام موارد تشخیص داده شده توسط RT-PCR و همچنین 75٪ مواردی که در ابتدا با تست سرولوژیک از دست رفته بودند را مشخص کرد. میزان تشخیص 88 درصد می تواند به کنترل مؤثرتر بیماری کمک کند.

 

منتشر شده در 27 فوریه 2020 www.news-medical.net