مبارزه با تومورهای مغزی با اجزا ویروس ابولا!

مبارزه با تومورهای مغزی با اجزا ویروس ابولا!

گلیوبلاستوما ( تومور بدخیم سیستم عصبی مرکزی )که در مبتلایان به ابولا شایع است، از نوع تومورهای مغزی بیرحم، با درمانی سخت و اغلب کشنده است. دانشمندان دانشگاه yale می خواهند با یک روش غیرمعمول و با استفاده از اجزا ویروس ابولا این فرم از تومور مغزی را درمان کنند.

دکتر Anthony van den Pol، استاد جراحی مغز و اعصاب دانشگاه yale می گوید:« اینکه ممکن است یکی از کشنده ترین ویروس های جهان در معالجه ی یکی از کشنده ترین سرطان های مغز مفید باشد، طنز جالبی است.»

این روش، از یک نقطه ضعف اکثر تومورهای سرطانی و همچنین از نقطه قوت ویروس، یعنی قدرت دفاعی ابولا در برابر پاسخ سیستم ایمنی بدن به عوامل بیماری زا، بهره می گیرد.

برخلاف سلول های طبیعی بدن، درصد زیادی از سلول های سرطانی ،توانایی تولید پاسخ ایمنی ذاتی در برابر مهاجمانی همچون ویروس ها را را ندارند. این موضوع، محققان حوزه سرطان را به سمت استفاده از ویروس ها برای مقابله با انواع سرطان سوق داده است.

استفاده از ویروس ها یک ریسک بدیهی دارد، آن ها می توانند عفونت های خطرناکی را ایجاد کنند. برای برطرف کردن این مشکل، دانشمندانی از جمله ون دنپول، به دنبال ساخت و آزمایش ویروس های نوترکیب، و یا ترکیبی از ژن های چند ویروس رفته اند؛ چرا که از آن ها میتوان برای حمله به سلول های سرطانی، بدون آسیب رساندن به بیماران استفاده کرد.

یکی از هفت ژن ویروس ابولا که به جلوگیری از پاسخ سیستم ایمنی بدن کمک می کند، عامل کشندگی ویروس است. این موضوع جرقه ای در ذهن ون دنپول ایجاد کرد. او به همراه پایه گذار این مطالعه، Xue Zhang که او هم از دانشمندان دانشگاه yale است، ​​از ویروس نوترکیب حاوی یکی از ژن های ویروس ابولا که یک گلیکوپروتئین با زنجیره ای شبیه به موسین (MLD) است، استفاده کردند.

در فرم تهاجمی ویروس ابولا ، MLD در پنهان کردن ابولا از سیستم ایمنی بدن نقش دارد. آن ها این ویروس نوترکیب را به مغز موش های مبتلا به گلیوبلاستوما تزریق کردند و دریافتند که MLD می تواند به صورت انتخابی تومورهای مغزی گلیوبلاستوما را هدف قرار داده و از بین ببرد.

ون دنپول می گوید:« مزیت MLD این است که بنظر می رسد سلول های طبیعی را از عفونت محافظت می كند، اما سلول های سرطانی که فاقد توانایی لازم برای پاسخ ایمنی به پاتوژن ها هستند، را محافظت نمی کند. یکی از نکات کلیدی این است که ویروس دارای گلیکوپروتئین MLD، با سرعت کمتری تکثیر می شود و این موضوع باعث می شود تا از ویروس های بدون MLD در گلیکوپروتئین، ایمن تر شوند. باید توجه داشت روی کاغذ، چنین ویروسی می تواند در کنار عمل جراحی، برای از بین بردن تومورهای گلیوبلاستوما و جلوگیری از عود کردن سرطان به کار گرفته شود.»

 

منتشر شده در

12 فوریه 2020 www.sciencedaily.com